Buddhismus

15. ledna 2017 v 14:18 |  Východní náboženství
Vítám vás u dalšího ze série článků o náboženstvích. Možná se ptáte, proč vůběc tato rubruka vznikla. No, je to jednoduché:) Já se to potřebuji naučit na zítřejší seminář a vy se můžete alepoň něco dozvědět:)

Buddhismus je nábožensko - filozofický systém, který vyznává něco okolo 400 mil. lidí. Rozšířen je především v asijských zemích, jako je Srí lanka, Laos, Thajsko, Barma, Čína nebo Japonsko.

Původ buddhismu je v příběhu o princi Siddharthu Gautamovi, který nikdy neopustil palác, ve kterém žil s manželkou a dětmi. Jednou se ale přece jen ven dostal a uviděl starého, nemocného i mrtvého člověka. Začal se proto zajímat o štěstí a smysl života, který se snažil najít v meditaci, chudobě a střídmém způsobu života. Ani tak ale nebyl šťastná a tak se vrátil. Po cestě byl vyčerpaný, lehl si pod strom (strom poznání) a usnul. Prožil dřívější životy a vstoupil do něj Buddha. Z prince se tedy stal živoucí Buddha, který prošel stavem nirvány a do šel k osvícení, že štěstí je vlastně jakési ,,zlatá třední cesta". Obklopil se tedy žáky a předával učení tzv. 4 vznešených pravd
  1. Celý náš život je pouze utrpení a strádání
  2. Odhalení přícin a strádání (je to touha po štěstí, penězích, majetku,...)
  3. Odstranění touhy
  4. Osmidílná cesta (pomocí které lze touhu odstranit)
Cílem těchto pravd bylo dosáhnutí nirvány, čili nejvyššího stavu blaženosti. Další důležitou součástí buddhismu je Pančášíla (5 příkazů)
  • zákaz zabití jakékoli živé bytosti
  • zákaz krádeže
  • zákaz lhaní
  • zákaz pití alkoholu
  • příkaz manželské věrnosti
Buddhismus má samozřejmě, i jako jiná náboženství, různé skupiny.

Théravádský buddhismus
Jiným označením i hinajána, malý vůz nebo úzká cesta. Tento buddhosmus je určen především mnichům. Théravádští buddhisté dodržují Tipitaku, jinak nazvaný Pálíjský kánon, které obsahuje Buddhovo učení, rozpravy Buddhy (informace o životě a disciplíně klášterního života) a rozebrání Buddhova učení.

Mahajána
Jinak široká cesta, velký vůz. Buddha je brán jako něco nadpřirozeného. Mahajána říká, že abychom dosáhli nirvány, musíme k tomu vyvinout vlastního úsilí, používat mantry, meditovat, apod.

Zen Buddhismus
Zen Buddhismus vznikl okolo 12. století v Japonsku a je opět určený převážně mnichům. Má také svoje zvláštní označení pro meditaci, a to sóto. Našli bychom tu také posvátné hádanky (rinzai), které jsou sepsané v knihách (koány). Jako příklad těchto hádanek můžu uvést např.: Jak zní tlesknutí jednou rukou?

Tibetský buddhismus
Nejznámější forma buddhismu, která je od 50. let pronásledována. Mniši proto byli nuceni utéct do Indie. Od roku 1980 byla povoleny výchova nových mnichů. Jejich kněžím se říká láma. Po jejich smrti chledají chlapce, který je něčím vyjímečný, vezmou jej od rodiny a vychovávají z něj nového duchovního i politického vůdce, dalajlámu.

To by bylo pro dnešní článek asi vše, tak doufám, že vám přinesl nějaké informace, které jste třeba netušili:) Vaše Natybeei.:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama