Co po střední? Cesta, práce nebo škola?

23. ledna 2017 v 17:58 |  Školní život
Ahoj:) Tímto bych chtěla trošku navázat na předchozí článek o vysokých školách. Ale rozhodně ne všichni chtějí jít studovat dále. Jaké jsou tedy možnosti?

Jako první opět vezmu studium. Pokud chcete na vejšku, musíte se rozmyslet jestli přírodovědný nebo technický nebo humanitní obor. Ku pomoci vám mohou být různé testy, třeba jak jsem zmiňovala v předchozím článku, na stránce www.vysokeskoly.cz . Pokud víte, rozhodněte se, jestli chcete studovat tady nebo v zahraničí. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost doporučji navšívit Gaudeamus již ve druhém nebo třetím ročníku, aby nebylo pozdě, kde se dozvíte o studiu v zahraničí více. Jak v zahraničí tak u nás existují soukromé i státní vysoké školy, tak je fajn si trošku vybírat i podle toho. Potom už si jen najděte fakultu, na které chcete studovat a školu, která tuto fakultu nabízí a máte hotovo!

Další, v poslední době rozmáhající se určitou alternativou školy je cestování. Naučíte se jazyky, dozvíte se o světě,.. . Důležité je si ale uvědomit, že toto opravdu není pro každého a je fajn to dělat ve dvou. Pokud tu máte drahou polovičku, nedělala bych to. Pokud by teda ona osoba nejela s vámi. Dalším možným problémem jsou finance, ale ani toto není neřešitelné. Existuje spoustu agentur, které nabízejí brigády v zahraničí, nebo alespoň něco na ten způsob, stačí hledat.

Třetí možností je práce. Bohužel hodně lidem se pracovat nechce, ať už z důvodu lenosti nebo proto, že se mermomocí budou hlásit na vysokou po desáté v řadě. Množství lidí těmito lidmi může i opovrhovat, což mi příjde tedy naprosto stupidní. Samožřejmě, pokud máte vystudovaný nějaký učební obor bez maturity, pracovat budete muset. Práce ovšam přináší i mnoho výhod, jako například vlastní finanční příjem nebo se naučí vlastní zodpovědnosti. Tito lidé pak mají i výhodu v tom, že mohou dříve založit rodiny a postavit se na vlastní nohy. Ono koneckonců občas jsou na tom tito lidi lépe než vysokoškoácí.

Je jenom na vás co si vyberete. Pokud vás to táhne do zahaničí, bežte, pokud chcete pracovat, pracujte a pokud chcete studovat tak studujte. Není nic jednoduššího než udělat to, po čem toužíte. Jak jste na tom s prioritami po střední vy? Cesty, škola nebo práce?:) Vaše Natybee:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 23. ledna 2017 v 18:09 | Reagovat

nejlepší kombinací je asi Erasmus :) Člověk se naučí jazyk, studuje a pokud se mu někde líbí, není problém tam zůstat ... nejsem zastánce přerušování školy... každý další návrat je těžší a těžší ... Nakonec to dopadá tak, že lidi raději říkají, že mají peníze a vysokoškoláci ne. Mnohdy ale makají v Tescu... V tomto směru jsem hrozně ráda za své jazykové znalosti :)

2 jk-art jk-art | Web | 23. ledna 2017 v 18:13 | Reagovat

Před rokem jsem se přesně takhle rozmýšlela já. :) Nakonec jsem se rozhodla pro VŠ tady v Česku. Z cestování bych měla v dnešní době trochu strach a studium na VŠ v zahraničí musí být ještě více náročné než tady u nás - z hlediska jazyků a tak. Proto mi připadá jako dobrý kompromis studovat na škole v ČR, ale poté vyjet na půl roku nebo rok někam pryč, třeba v rámci Erasmu. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama