Hinduismus

15. ledna 2017 v 11:09 |  Východní náboženství
Po pár dnech vás vítám u nového článku. Respektive dnes to bude série tří, možná 4 článků, které se buodu týkat právě náboženství. V těchto článcích najdete základní informace o jednotlivých náboženstvích, tak doufám, že vás obohatí:)

Jako první jsem si vybrala hinduismus. Není to úplně tak náboženství, jako nábožensko-filozofický směr, který se objevil někdy ve 4. - 3. tisíciletí před naším letopočtem. S jeho vznikem souvisí kočovný kmen Arjů, protože právě za jejich vlády nastal rozvoj hinduismu. Je považováno za monoteistické náboženství (viz později), které je rozšířeno v Indii, Malaisii, Fidži, JARu, Srí lance, ale i v Evropských zemích (VB, Německo, Nizozemí..). Mimo jiné se označuji i obětní mystikou, posvátnými zvířaty (kráva, slon) nebo koupení v posvátné řece Ganga.

Dělí se na dvě období - Védské a Kastovní

Védské období

Védy jsou rozsáhlé texty s mystickou a náboženskou tématikou, které liddé využívali k naklonění přídorních živlů. Můžeme jmenovat 4 základní védy.
  • Rgvéd - véd veršů, učení o chvalozpěvech
  • Sámavéd - véd písní, učení o meodiích
  • Jadžurvéd - véd obsahující obětní výroky
  • Atharvavéd - véd obsahující přesné formule používané při obětní mystice
Do védského období se může řadit o období upanišad. Upanišady jsou tajné nauky. Slovo vzniklo ze slov upa - sedět a sad - blízko. Čili ti co sedí blízko mistra. Právě v období upanišad se začíná objevovat bráhma(n) a átman, kdy bráhma(n) je neuchopitelná podstata lidstva a átman duše, neboli bráhman převtělený do nás. Dalším důležitým pojmem je samozřejmě i reinkarnace, stěhování duší, a mókša - stav nejvyšší blaženosti. Do tohoto stavu se ale nemůžeme dostat pouze za jeden život, ale jen a pouze pomocí reinkarnace.

Kastovní období

Kasta, nebolí varna je uzavřená společnosto lidí, která k sobě nepustí nikoho jiného, jsou zakázány styky s ostatními kastami, každá kasta má jinou barvu oblečení,.. Opět uvedu několik příkladů kast.
  • bráhmani - kněží, mají nejvyšší postavení, bílá barva
  • kšátriové - bojovníci a šlechtici, červená barva
  • vaišjové - půdovní obyvatelstvo, zemědělci, řemeslníci,.., žlutá barva
  • šúdrové - trestanci a zapovězení lidé, černá barva

Jako každá náboženství, má i hinduismus svoje bohy, z čehož tři jsou nejhlavnější - Bráhma (stvořitel, je vševědoucí, vyobrazován se 4mi hlavami), Šiva (ničitel, vládce nad životem a smrtí, mírem a válkou,..) a Višnu (pán vod, pečovatel lidí, který se zjeví právě když je lidem nejhůř, má spoustu podob, např. Kršna). Na začátku jsem psala, že je hinduismus považován za monoteistické náboženství, a teď jsem vyjmenovala více, než jednoho boha. Jak to tedy je? Bráhma se převtěluje do podob jiných bohů:) Doufám, že se článek líbil a myslím, že brzy můžete čekat další, a to na téma Buddhismus. Vaše Natybeei:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama